MasterPhDLawBachelorMBAHealthcareOnline
Keystone logo
Freie Universität Berlin
Freie Universität Berlin

Freie Universität Berlin

Freie Universität Berlin International Summer and Winter University (FUBiS) er et intensivt, akademisk program, hvorigennem studerende kan optjene kreditter, der kan tælles med i deres grader på deres hjemmeinstitutioner. FUBiS-sessioner løber i tre til seks uger og finder sted både sommer og vinter.

Kurser

Studerende kan vælge mellem fagkurser (for det meste undervist på engelsk) og tysk sprog- og kulturkurser. De 50+ fagkurser udbydes inden for områderne Arkitektur, Kunsthistorie, Politik, Jura, Historie, Medievidenskab, Økonomi, Bæredygtighed, Litteratur, Filosofi, Film og Musik. Tysk sprog- og kulturkurser er tilgængelige for op til fem forskellige færdighedsniveauer.

Udflugter

Udflugter er en integreret del af alle vores kurser. Derudover tilbyder FUBiS udflugter såsom til Berlins rigsdagsbygning (sæde for det tyske parlament) og en guidet tur gennem Berlins underverdener eller en dagstur til Potsdam.

Læs mere på institutionens hjemmeside

Læs her, hvad vores studerende havde at sige om FUBiS i 2024:

  • "Jeg elsker virkelig dette program. Det giver mig muligheder for at udforske ikke kun Berlin, men også Tyskland, få adgang til kvalitetsuddannelse og danne værdifulde venskaber."
  • ”Det er et meget velorganiseret og alsidigt program i forhold til, hvad det tilbyder. Jeg vil klart anbefale det til andre!"
  • “Min værtsfamilie var fantastisk. De gav mig et utroligt dejligt opholdsrum, de var så søde, og jeg nød virkelig at tilbringe tid sammen med dem.”
  • “Jeg kunne virkelig godt lide alle de udflugter, som FUBiS arrangerede, jeg lærte meget om det, og jeg har ingen ord til at beskrive, hvor glad og tilfreds jeg følte mig ved at være en del af denne store oplevelse. Jeg kunne virkelig godt lide den organisation, de havde, og opmærksomheden på eleverne hele tiden."
  • "Tusind tak for denne spændende mulighed! Det var en uforglemmelig oplevelse!”
  • “Jeg elskede virkelig dagsture, som til Potsdam og Leipzig. Turene er meget smukke og informative, og der blev afsat god tid til hver aktivitet."
  • “Jeg nød virkelig min tid i FUBiS denne sommer! Jeg overvejer bestemt at vende tilbage igen næste år.”

  • Berlin

    Malteserstr. 74-100

Freie Universität Berlin